Grunt to dobry nastrój !!

Grunt to dobry nastrój !!

 (2)    0

  Wiedzieć więcej

Kiedy za oknem pojawia się typowo jesienna aura ze wszystkimi negatywnymi aspektami czyli pluchą, szarzyzną, krótkim dniem a przede wszystkim małą ilością światła słonecznego wielu z nas zauważa pogorszenie nastroju, smutek czy melancholię. Każde pojawienie się chociaż przez chwilę promieni słonecznych wywołuje w nas automatycznie radość i pojawia się uśmiech na twarzy. Niestety jesiennozimowe miesiące trwają długo i wielu ludzi zaczyna cierpieć na sezonową depresję. Walka z tą przypadłością nie jest łatwa, ale można przynajmniej próbować złagodzić jej skutki.

Niezastąpiona formą terapii jest regularny ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, zdrowa dieta, zdrowy, regularny sen czy muzyka relaksacyjna. Niebagatelne znaczenie w okresie jesienno-zimowym ma wystrój wnętrz i oświetlenie pomieszczeń w których przebywamy. Jasne meble i dużo światła pomogą nam przetrwać krótkie dni z małą ilością światła słonecznego.

Depresja sezonowa

Depresja sezonowa jest oporna na leki antydepresyjne i dlatego w walce z tą przypadłością stosowana jest inna metoda, sprawdzona i bardzo popularna zwłaszcza w krajach skandynawskich, czyli fototerapia - leczenie światłem. Wykorzystuje się do tego lampy antydepresyjne, które mogą być używane w warunkach domowych przy zwykłych czynnościach dnia codziennego. Ważne jest aby znajdować się w odpowiedniej odległości od lampy dzięki czemu emitowane promienie będą mogły dotrzeć do naszego organizmu w optymalnej ilości, a przez to terapia przyniesie wymierne efekty. Wystarczy przebywać w tym samym pomieszczeniu co lampa i najlepiej aby jej światło padało na nas z góry. Skuteczność tej metody zależy tak jak w większości terapii od konsekwentnego stosowania. Włączanie lampy „od czasu do czasu” mija się z celem. Zaleca się codzienne, minimum półgodzinne sesje, ale oczywiście te zalecenia mogą być różne u różnych producentów.

Światłoterapia ma szerokie zastosowanie w psychiatrii, gdzie oprócz leczenia zaburzeń nastroju takich jak wspomniana depresja sezonowa, melancholia czy chandra stosuje się ją do leczenia zaburzeń snu. Dobre efekty przynosi w terapii osób starszych mających problemy ze snem gdyż wydłuża czas i efektywność snu.

Leczenie światłem stosuje się też:

  • w leczeniu bulimii
  • łagodzeniu stanów napięcia przedmiesiączkowego
  • łagodzenia zaburzeń snu spowodowanego pracą zmianową czy zmianą stref czasowych
  • fizjoterapii
  • w leczeniu bólu, reumatyzmu

Lampy stosowane w światłoterapii (np. lampy Fotovita) odróżnia od zwykłych lamp przede wszystkim natężenie, barwa światła oraz wygląd. Im większe natężenie światła tym czas naświetlania powinien być krótszy. 30 minut dziennie zupełnie wystarczy.

Z terapii światłem nie mogą korzystać:

  • kobiety w ciąży,
  • małe dzieci,
  • osoby uczulone na światło
  • osoby chore na nowotwory,
  • osoby cierpiące na padaczkę
  • osoby przyjmujące leki, po których nie można zbyt długo przebywać na słońcu

Dobre samopoczucie psychiczne ma nieodzowny wpływ na zdrowie fizyczne a zatem zadbajmy o to aby skutki braku naturalnego światła były jak najmniej odczuwalne dla naszego organizmu. Terapia światłem z lampami Fotovita może w tym pomóc.

 (2)    0

Komentarze są zamknięte dla tego posta